Sve što treba da znate o držanju papagaja kao kućnih ljubimaca
Kompletan vodič o brzi za papagaje, iskustva vlasnika, saveti za pripitomljavanje, ishrana i najčešći problemi sa pticama. Savršen članak za buduće i sadašnje vlasnike papagaja.
Sve što treba da znate o držanju papagaja kao kućnih ljubimaca
Papagaji su fascinantne ptice koje mogu postati divni kućni ljubimci, ali zahtevaju posebnu pažnju i brigu. U ovom članku ćemo pokriti sve aspekte njihovog držanja - od izbora vrste, preko ishrane i smeštaja, do najčešćih problema sa kojima se susreću vlasnici.
Popularne vrste papagaja za držanje u kući
Postoji mnogo vrsta papagaja koje se mogu držati kao kućni ljubimci, a neke od najpopularnijih su:
Tigrice (Nymphicus hollandicus)
Tigrice su jedne od najpopularnijih ptica za držanje u kući. Srednje su veličine, relativno mirne i mogu naučiti da izgovaraju nekoliko reči. Ženke obično ne govore toliko koliko mužjaci. Životni vek im je oko 10-14 godina.
Aleksandar papagaji
Aleksandar papagaji su poznati po svojoj inteligenciji i sposobnosti govora. Kažu da se lako pripitomljavaju kada su mladi, a nisu ni preveliki ni premali. Međutim, stvaraju dosta prašine mašući krilima.
Rozela
Rozela su prelepe ptice živih boja, ali su generalno teže za pripitomljavanje. Nisu toliko društvene kao neke druge vrste i retko postanu pravi ljubimci.
Braonuhi konuri
Braonuhi konuri su veoma pitomi, mazni i zaigrani papagaji. Mogu naučiti da govore, iako nisu velike pričalice. Cena im se kreće između 60-80 evra.
Priprema doma za papagaja
Kavez
Kavez treba da bude dovoljno velik da ptica može da raširi krila i leti unutar njega. Što je veća ptica, to bi kavez trebao da bude veći. Važno je da ima čvrste prečke na koje se ptica može penjati.
"Moj papagaj nema vrata na kavezu i još sam mu probila prozor u gornjem delu kaveza pored hranilice da bi dosao na ideju da može i odatle da izadje" - iskustvo jednog vlasnika.
Pribor
U kavezu treba obezbediti:
- Hranilicu i pojilicu
- Razne prečke različitih debljina
- Ljuljašku i druge igračke
- Sipinu kost za oštrenje kljuna
Ishrana papagaja
Osnova ishrane većine papagaja su kvalitetne mešavine semena. Međutim, važno je davati im i druge namirnice:
Dozvoljena hrana
- Voće: jabuke, kruške, banane, breskve
- Povrće: šargarepa, krastavci, paprika
- Zelene salate
- Kuvano jaje (bez začina)
- Posebne poslastice za ptice
Zabranjena hrana
- Avokado
- Čokolada
- Kafein
- Alkohol
- Slani proizvodi
- Mlečni proizvodi
"Moj papagaj obožava beli luk! Sinoc sam ga zatekla kako mi krade iseckani jer sam spremala urnebes. Posle je zabo kljun u ciniju i jeo ga sa sve sirom i alevom paprikom." - iskustvo jednog vlasnika.
Pripitomljavanje i dresura
Postupak pripitomljavanja papagaja zahteva strpljenje i doslednost. Evo nekoliko korisnih saveta:
Kako početi
- Prvih nekoliko dana ostavite pticu da se navikne na novu okolinu
- Polako se približavajte kavezu i pričajte mirnim glasom
- Ponudite poslastice kroz rešetke kaveza
- Kada se ptica opusti, možete pokušati da je nahranite iz ruke
Učenje komandi
"Čitala sam na internetu da je moguće naučiti papagaja da obavlja nuždu samo u kavez. Otprilike se uči kao i psa - stavite ga na kavez dok se ne iskaka, a zatim ga puno pohvalite i dajte mu omiljenu poslasticu."
Neke ptice mogu naučiti i da govore. Mužjaci su obično skloniji govoru od ženki. Najbolji rezultati se postižu kada se sa učenjem počne dok je ptica još mlada.
Česte brige i problemi
Mitarenje
Mitarenje je normalan proces kod papagaja kada menjaju perje. Tokom ovog perioda mogu biti nervozni i češati se. Možete im pomoći tako što ćete im obezbediti kupku i vitamine.
Grickanje i uništavanje
"Moj rozenkolis uporno uništava sve po kavezu - pokidao je ogledalce, izbacuje pojilicu sa vodom van kaveza, polomio je ne znam koju po redu hranilicu, bukvalno je izgrickao na sitne delice!"
Ovo je normalno ponašanje za papagaje. Rešenje je obezbediti im dosta igračaka koje mogu da grickaju, kao što su prirodne grane ili specijalne igračke za papagaje.
Zdravstveni problemi
Ukoliko primetite bilo kakve promene u ponašanju ili izgledu ptice, važno je što pre konsultovati veterinara specijalizovanog za ptice.
"Moj papagaj odjednom neće da peva. Inače svaki dan peva kao blesav, a ova dva dana kao da je promukao. Peva, ali tiiiiiho, jedva ga čujem."
Život sa papagajem
Papagaji mogu postati pravi članovi porodice. Evo nekoliko iskustava vlasnika:
"Moj mali je juče uginuo - srce moje. Živeli smo zajedno jedanaest i po godina. Slazem se u potpunosti da oni nisu samo ukras. Tužno je kada vidiš da neko ima papagaja i misli da mu je jedina dužnost da ga nahrani. Oni su jako osetljivi i treba voditi računa o njima."
"Imam zakoa sivog afričkog papagaja star je 33 godine i isto toliko je kod mene. Više ga i ne gledam kao pticu jer, verovali ili ne, pričam sa njim kao sa bilo kojom drugom osobom. Mnogo je pametan i mnogo lud."
Držanje papagaja može biti izuzetno ispunjavajuće iskustvo, ali zahteva ozbiljnu odgovornost. Ove ptice su inteligentne, emotivne i potrebno im je mnogo pažnje i ljubavi. Ako ste spremni da im posvetite vreme i energiju, dobićete vernog prijatelja koji će vas obogatiti svojim prisustvom.
Zaključak
Papagaji su izuzetni ljubimci koji mogu doneti mnogo radosti u dom, ali zahtevaju ozbiljnu posvećenost. Pre nego što donesete odluku o nabavci papagaja, dobro istražite potrebe konkretne vrste koju želite i budite realni o tome koliko vremena možete da posvetite svom pernatom prijatelju. Uz pravu negu i pažnju, papagaji mogu biti divni saputnici koji će vas dugo veseliti svojim prisustvom i karakterom.